Categories
Uncategorized

Gençlerin önünü açmak


Tübitak tarafından düzenlenen, Türkiye’nin her tarafından okulların başvurusu ile kendi bünyelerinde “Bilim Fuarı” adı altında düzenlenen bir etkinlik var. Genelde medyada bu yarışmaları “arapça yazılı manav tezgahı” seviyesine indirdiklerinden, olası gelişmeleri hiçbirimiz farkedemiyoruz. Ya da Tübitak’tan fikrine onay alamayan öğrenci soluğu yurtdışında alıyor.

Bizim okuldan R.Mete bir teknik lisede öğretmen ve öğrencilerinin önünü açabilmek için elinden geleni ardına koymayan öğretmenlerden (var olsunlar). Dün Whatsapp grubumuza okulda Bilim Fuarı olduğunu, öğrencilerin kendi projelerini sunduklarını anlatan bir mesaj attı. Bunu okurken aklıma bir fikir geldi. “Keşke” dedim içimden, “bir Youtube kanalı açsalar”.

Böyle böyle düşünürken R.Mete’ye mesaj attım, “fikrim geldi!” diye. Bu yazı da oradan çıktı zaten.

Fikrim şu : Öğrencilerin ellerinde belki de dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek projeleri var. ancak bunu sadece bahsettiğim “bilim fuarı”nda sunabiliyorlar. Kısıtlı bir alan, dar bir çevrede muhtemelen katılımcıların ailelerinin müstehzi/kıskanç bakışları altında, gezenlerin “aa böyle bir şey de varmış!” umursamaz tepkisi ile baktıkları bir ortamda projelerini sunmaya çalışıyorlar. Bunu artık aşmak lazım geldiğini düşünüyorum.

Bir youtube kanalı açılsa, mesela “Tübitak Bilim Fuarı” olarak, ya da bu fuarı düzenleyen okullar da yapabilir aslında, öğrenciler kendi projelerini sundukları videoları yükleseler böylece bir “veritabanı” oluşsa. Böylece A okulundaki Ahmet C okulundaki Nedim’in yaptığı projeyi tekrar yapmak zorunda kalmasa (aynı projeyi alıp daha gelişmişini yapmaktan bahsetmiyorum). Ayrıca bu projeler kendi içlerinde yarıştırılabilir, daha iyisi melek yatırımcılar ile görüşülüp bu projeler sunulabilir ve melek yatırımcılar bu projeleri/fikirleri “satın almak” veya “sponsor olmak” isteyebilir. İşin bir de şu boyutu var, diyelim proje çok büyük, üniversitelerden yardım bile istenebilir, nihayetinde video ile “sunulabilir” bir şey ortaya konulmuş olacak. Belki de üretimine geçilmiş projelerden biri okullardaki projelerden çıkar, kim bilir?

Böyle olunca ne olacak? Öğrenci kardeşim kafasındakini “parasını düşünmeden” hayata geçirebilecek, Melek yatırımcı bu fikri “satın alarak” ekonomiye kazandıracak. Fikrin “satın alınabildiğini” gören diğer kardeşim “daha iyisini yapmalıyım!” diye düşünecek ve böylece “rekabet ortamı” olmuş olacak.

Bunlar olunca sen de kazancaksın güzel kardeşim, vatan kazanacak, bundan daha iyi kazanç olur mu?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.