Categories
Ofis

Gundebir.net nasıl ortaya çıktı?

href=”https://www.stocksy.com/122406/Vintage-retro-typewriter-and-cup-of-coffee-with-cookie-on-wooden-desk”>
Image credits : www.stocksy.com – Marija ANICIC

Çok uzun zaman önce idi, bir haftasonu evde bilgisayarla uğraşırken, posta kutuma bir mesaj düştü : a-word-a-day adlı bir kullanıcının mesajı. Arkadaşlardan biri, benim e-posta adresimi siteye yazmış, ilgimi çekeceğini düşünerek. onlar da e-posta grubuna eklemişler. Nitekim çekti de. A-word-a-day, her gün bir kelimeyi, eşanlamlısını, zıt anlamlısını, kelimenin kökenini, belirli temalar çerçevesinde inceleyen bir e-posta grubuydu. Tabii ki kaydoldum, hala daha e-postalarını büyük keyifle okurum.

Dünya e-posta trafiğinin yüzde 65 gibi çok yüksek bir oranını spam e-postalar oluşturmakta. Bunların arasından böyle e-postaların da insanların posta kutularına ulaşabiliyor olması gerçekten -bence- harika bir şey.

“Peki, ben ne yapabilirim?” diye düşünürken buldum kendimi, fikri gerçekten çok beğenmiştim. Aklıma kitap okumadığımız yolundaki serzenişler geldi. Neden olmasın? dedim kendi kendime ve şirket içinde benim kafa yapımda olduğunu düşündüğüm, edebiyatı seven bir kaç arkadaşıma e-posta göndermeye başladım. Her iş günü, sabah e-postalarına baktıklarında bir hikayenin -tercihan Türk hikayecilerin- beğendiğim hikayelerinden birini 5 parçaya bölüp pazartesiden cumaya okuyabiliyorlardı.

Zaman içinde arkadaşlarım sağolsunlar bu hareketi dağıtmakta çok mahir davrandılar ve ben ilk e-posta engellememle karşılaştım. Her gün artan bir ivmeyle 125 kişiye e-posta ile günlük hikaye gönderir olmuştum. Kodlamasını kendi yaptığım bir yazılımla e-postaları gönderiyordum o zamanlar, o kadar ki, her 10 e-postadan sonra 2-3 saniyelik bekleme süreleri koyuyordum -çünkü saniyede 100 e-posta gönderecek olursanız siz de “potansiyel spamcı” olarak nitelendirilebiliyor sistem ve sunucu tarafından belirli bir zaman beklemek zorunda kalabiliyordunuz.

Bu süreçte çok tebrik aldım, ne yalan söyliyeyim, çok da hoşuma gitti. Edebiyat için bir şeyler yapabiliyordum, en azından vakti/parası/enerjisi olmayan insanlara biraz bile olsa hikayeler vasıtasıyla bir şeyler verebiliyordum çünkü.

O kadar ki arkadaşlardan hikaye seçkileri gelmeye başlamıştı, roman gönderen, hikaye kitabı gönderen, e-posta ile ulaşıp, “falancanın filanca hikayesi de çok güzeldir, belki yayınlamak istersin diye düşündüm” mesajları gönderenler.. (hepsine ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim).

Daha sonra bu gönderdiğim hikayelerden birinin yazarının yasal varisinden aldığım bir uyarı ile bu işe bir son vermek zorunda kaldım.

Şimdilerde yine benzer bir şey yapmayı planlıyorum aslında; detay yok -en azından şimdilik! Fikrim biraz daha olgunlaşsın, şu telif hakları ile ilgili ne yapabilirim onu bir anlayayım, ondan sonra tekrar gönderimlerim başlayacak!

Hatta bu site üzerinde yeni bir arayüzle daha önceki gönderimlere de ulaşabilir durumda olabileceksiniz, falan filan, yine çok konuştum! 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz? Her sabah posta kutunuzda “arkası yarın tadında hikayeler” bulmak ister miydiniz?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.